بخش کشاورزی اولویت و مزیت خراسان شمالی در توسعه اقتصادی/راندمان آب کشاورزی به 44 درصد افزایش یافت
1397/07/19

چهارمین جلسه هم اندیشی مسئولین بخش کشاورزی با نمایندگان استان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی با موضوع منابع آب استان و روش های سازگاری با کم آبی در محل سالن کشاورز سازمان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی خراسان شمالی، در این جلسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اعلام کرد: یکی از اولویت های استان در حوزه کشاورزی ارتقاء بهره وری در آب می باشد و بیشترین اعتبارات اعم از ملی و استانی به حوزه آب اختصاص دارد که باعنایت به تخصیص اعتبارات دولت تدبیروامید راندمان آب کشاورزی از 35درصدد به 44درصد افزایش یافته است که این میزان در پایان برنامه ششم توسعه تا 60درصد افزایش قابل پیش بینی می باشد.

* ابلاغ و تخصیص 350 میلیارد تومان اعتبارات از سفر رهبری به جهاد کشاورزی خراسان شمالی

عبداله یوسفی گفت: 350 میلیارد تومان اعتبارات از سفر مقام معظم رهبری به جهاد کشاورزی خراسان شمالی ابلاغ و تخصیص یافت که 150 میلیارد تومان از این اعتبارات تملکی و 200 میلیارد تومان تسهیلاتی بود که به پروژه های حوزه آب و خاک ، امور دام و عشایری تعلق گرفت.

وی خاطر نشان کرد:ساختمان های دامپزشکی و آزمایشگاه های تخصصی مربوطه از محل ابلاغ و تخصیص اعتبارات سفر رهبری به افتتاح خواهند رسید.

یوسفی بیان کرد: 60 میلیارد ریال اعتبار از اعتبارات سفر مقام معظم رهبری جهت توسعه نوغانداری در بجنورد ، رازوجرگلان ، گرمه و جاجرم ، مانه و سملقان ابلاغ شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در ادامه خاطر نشان کرد: در بخش آب و خاک با اجرای پروژه های لایروبی قنوات و ایجاد استخرها و بندهای انحرافی که منجر به استحصال 57 میلیون متر مکعب آب در استان و باعث بهبود آبیاری 16 هزار هکتار اراضی در سطح استان شد که شاهد تثبیت اشتغال برای 8500 خانوار هستیم.

یوسفی تصریح کرد: 73 درصد اشتغال های ثبت شده در سامانه کارا مربوط به کشاورزی است؛ 69 درصد از این طرح ها در کمیته فنی تایید شدند که معادل 70 درصد کل طرح های مصوب استان می باشد که 46 درصد مربوط به بخش کشاورزی است .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی خاطر نشان کرد: 1270 طرح کشاورزی و عشایری به بانک های عامل معرفی شده اند که مبلغ 997 میلیارد ریال اعتبار برای این طرح ها در نظر گرفته شده که معادل 57 درصد کل طرح های مصوب استان و 63% از نظر تسهیلات استانی است.

یوسفی افزود: 775 میلیارد ریال تسهیلات به 1143 طرح توسط بانک های عمل استان پرداخت شده که معادل 59 درصد تعداد طرح های استانی و 75 درصد سهم ریالی پرداختی استان الست که پیش بینی می شود 1886 نفر اشتغال ایجادشود که معادل 63 درصد از کال سامانه کارا است.

وی همچنین از تدوین کتاب مهر ماندگار با موضوع مصوبات سفر مقام معظم رهبری در راستای جهاد کشاورزی خراسان شمالی خبر داد.

در ادامه این جلسه نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت:اجرای پروژه های مفید آب و خاک جهاد کشاورزی خراسان شمالی موجب رشد حداقل 2برابر میانگین استانی در تولید محصولات کشاورزی از جمله پیاز و گندم گردیده است.

هادی قوامی خاطر نشان کرد:توجه به عملکرد بخش کشاورزی و بررسی میزان تولیدات درحوزه کشاورزی نشان می دهد که بهره وری در بخش کشاورزی علی الخصوص بحث آب ارتقاء یافته که حصول این توفیقات حاکی از اقدامات مثبت و موثر در حوزه کشاورزی می باشد.

رئیس مجمع نمایندگان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی در این جلسه گفت: سند توسعه استان بر اساس کشاورزی است و باید این موضوع به صورت ویژه مورد توجه قرارگیرد.

علی قربانی افزود: بخش صنعت به شدت از تحریم ها آسیب دیده و بخش کشاورزی توانایی جبران این آسیب ها دارد و از آنجائی که اولویت و مزیت خراسان شمالی در توسعه اقتصادی، بخش کشاورزی می باشد لازم است توجه ویژه ای به این بخش گردد.


تعداد مشاهده خبر153 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal