سرمایه گذاری سالانه 1200 میلیارد تومانی در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی در دولت تدبیر و امید
1397/10/21

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی اعلام کرد: از ابتدای دولت تدبیر و امید تا کنون سالانه 1000 تا 1200 میلیارد تومان در حوزه ماشین های کشاورزی سرمایه گذاری و تسهیلات پرداخت شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر کامبیز عباسی امروز در بازدید از سومین نمایشگاه بین المللی ماشین های کشاورزی، نهاده ها و سیستم های نوین آبیاری در جمع خبرنگاران گفت: ظرف پنج سال اخیر حدود 92 هزار تراکتور و 220 هزار دستگاه ادوات کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار داده ایم.

وی افزود: امسال در شرایط سخت تحریم نزدیک به 14 هزار دستگاه تراکتور و حدود 500 دستگاه کمباین برداشت غلات وارد مزارع شده است.

عباسی با بیان این که 95 درصد نیازهای ماشین آلات کشاورزی کشور توسط صنعتگران داخلی تولید می شود، تصریح کرد: تنها 5 تا 10 درصد نیازهای ماشین های کشاورزی از طریق واردات تامین می شود.

وی ادامه داد: ایران در حوزه ماشین های کشاورزی صادر کننده به کشورهای همسایه مانند عراق و افغانستان و همچنین به حوزه آفریقا و آمریکای جنوبی است.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: ماشین های کشاورزی تولید ایران به لحاظ کیفیت دارای مزیت صادراتی است و از نظر قیمت 40 تا 60 درصد ارازنتر از برندهای مطرح دنیا می باشد.

وی درباره نرخ تسهیالت بانکی برای تولید ماشین های کشاورزی اذعان داشت: تسهیلات بانکی در این حوزه با نرخ 15 درصد ارایه می شود ضمن آن بسته اشتغال نیز در کنار خط اعتباری مکانیزاسیون تامین شده که نرخ سود آن برای مناطق مرزی 4 درصد و برای مناطق غیر مرزی با نرخ سود 6 درصد است.

عباسی تصریح کرد: توسعه مکانیزاسیون منجر به افزایش خود اتکایی و کیفیت محصولات استراتژیک مانند گندم و چغندرقند شده است.

وی در پاسخ به پرسش خبررنگار ما درباره نقش مکانیزاسیون در توسعه کشاورزی حفاظتی گفت: مهمترین رکن کشاورزی حفاظتی، کم خاک ورزی و بی خاک ورزی است و تجهیزاتی که این کار را می کنند خاک ورزی های حفاظتی و بذرکارهای کشت مستقیم هستند و در این زمینه در کشور ما تولید کننده بذر کار کشت مستقیم به اندازه کافی وجود دارد.

وی افزود: سالانه در کشور حداقل 4500 هزار دستگاه بذر کار تولید می شود که 50 درصد آنها بذر کارهای کشت مستقیم است و می توانند در بقایای گیاهی، محصولات واکشت کنند.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی ادامه داد: در چند سال اخیر دو تا 2.5 میلیون هکتار از اراضی کشور زیر پوشش روش های کم خاک ورزی و بی خاک ورزی قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: در هر هکتار از این اراضی به طور میانگین 3 هزار تا 4 هزار متر مکعب آب صرفه جویی می شود.

عباسی اظهار داشت: قیمت بذرکارهای کشت مستقیم تولید ایران در مواردی یک پنجم تا یک ششم قیمت بذرکارهای خارجی هستند و کیفیت آنها بسیار نزدیک به برندهای وارداتی است.

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ما درباره اعتبار پیشنهادی بخش مکانیزاسیون کشاورزی در لایحه بودجه 98 گفت: ما حدود 2 هزار میلیارد تومان پیشنهاد تسهیلات را در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی داده ایم که حدود 30 تا 40 درصد آن تسهیلات با کارمزد 4 درصد و 6 درصد و حدود 60 تا 70 درصد تسهیلات با کارمزد 15 درصد که از محل خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی است و پیش بینی می کنیم با سیاست های ریالی مانند کاهش نرخ سود و افزایش طول دوره پرداخت تسهیلات بر مشکلات ارزی فائق آییم.

عباسی در عین حال نقل و انتقال پول را از مشکلات حوزه مکانیزاسیون در شرایط تحریم عنوان کرد و اظهار داشت: تمام کشورهای صاحب صنایع کشاورزی مانند آلمان، ایتالیا، فرانسه، کره و ژاپن در زمینه ماشین های کشاورزی با ایران مراوده دارند و فعالند اما نقل و انتقال پول برای ما مشکل ایجاد کرده است.


تعداد مشاهده خبر161 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal