افزایش راندمان آبیاری در بخش کشاورزی به 44 درصد/ضریب بهره وری آب به 1.32 کیلوگرم بر متر مکعب رسیده است
1397/06/22

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: راندمان آبیاری در بخش کشاورزی کشور به 44 درصد افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، جلسه ستاد آبیاری تحت فشار استان با حضور علی مراد اکبری، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی امروز پنجشنبه در سالن جلسات اشراق سازمان برگزار شد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در این جلسه با تاکید بر اینکه منابع آبی کشور وضعیت خوبی ندارد، متوسط بارندگی سال گذشته کشور را 166 میلی متر اعلام و تصریح کردمدیریت مصرف آب و بهره وری نقش 34 درصدی در تولید محصولات کشاورزی داشته و 66 درصد مابقی به عواملی همچون کود، بذر و مدیریت مزرعه بستگی دارد.

علی مراد اکبری با اشاره به افزایش ضریب خودکفایی در تولید شکر در سال جاری عنوان کرددر تولید گندم برای سه سال متوالی به خودکفایی رسیده ایم.

وی خاطرنشان کرد سال گذشته با تخصیص 9 هزار میلیارد تومان اعتبار به حوزه آب و خاک حدود 280 هزار هکتار از اراضی کشور به آبیاری تحت فشار تجهیز شد.

اکبری با اشاره به اینکه ضریب نفوذ آبیاری تحت فشار در کشور از 14 درصد به 22 درصد افرایش پیدا کرده است، اضافه کرد راندمان آبیاری نیز در حال حاضر به 44 درصد رسیده است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی بیان داشتدر حال حاضر ضریب بهره وری آب به عنوان یکی از شاخص های مهم در بخش آب از 0.9 کیلوگرم بر متر مکعب به 1.32 کیلوگرم بر متر مکعب رسانده شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد توسعه و افزایش سطح زیر کشت هم اکنون در کشور ممنوع بوده و صرفا بر روی ارتقای بهره وری آب تمرکز شده است.

تعداد مشاهده خبر104 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal