وزیرجهاد کشاورزی تاکید کرد:افزایش درآمد و بهبود معیشت روستاییان با توسعه صنایع تبدیلی در اقتصاد مقاومتی
1395/10/23 پنجشنبه
وزیرجهاد کشاورزی گفت:برای افزایش درآمد و بهبود معیشت روستاییان،توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی و پرهیز از خام فروشی محصولات کشاورزی در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی ضروری است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس محمود حجتی، شامگاه چهارشنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی و برنامه ریزی و توسعه استان ایلام با تأکید بر این که استان ایلام از ظرفیت های سیاحتی و گردشگری بالایی برخوردار است،توسعه گردشگری در این استان را از طرح های اقتصاد مقامتی عنوان و تصریح کرد: باید از ظرفیت های سیاحتی و گردشگری استان ایلام برای کمک به اقتصاد ملی بهره گرفت.
جانشین رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان ایلام با تشریح وضعیت اقتصادی کشور همزمان با استقرار دولت یازدهم اعلام کرد: در آغاز کار دولت در سال 92،به دلیل تحریم ها، فروش نفت کشور روزانه به یک میلیون بشکه کاهش یافته بود و قرار بود این میزان به ششصد هزار بشکه در روز برسد این در حاالی بود که هزینه های تأمین نیازهای اساسی مردم نیز به دلیل تحریم ها بالا بود و ناگزیر این نیازها از شبکه های غیر رسمی و با قیمت های گزاف تأمین می شد.
وی افزود:در آغاز کار دولت، صادرات غیر نفتی نیز با مشکلات زیادی همراه بود و همچنین رشد اقتصادی کشور به منفی پنج درصد و تورم به بالای 40 درصد رسیده بود که با تدابیر و اقدامات دولت یازدهم و پشتیبانی ها و حمایت های رهبر معظم انقلاب، مشکلات برطرف و شرایط کشور در مسیر بهبود قرار گرفت و هم اکنون رشد اقتصادی کشور به بالای 6 درصد افزایش یافته و تورم تک رقمی شده است.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به که در آغاز کار دولت در سال 92، بهره برداران برای تأمین ذرت به عنوان کالای واسطه ای تولید با ارز 1226 تومانی هر کیلو ذرت را با قیمت 1200 تومان خریداری می کردند، گفت: در حال حاضر با ارز 3300 تومانی هر کیلو ذرت با قیمت 900 تومان در اختیار تولیدکنندگان قرار می گیرد.
جانشین رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان ایلام با بیان این که در حوزه های دیگر و برای تامین مواد اولیه کارخانجات هم چنین وضعیتی حاکم بود،خاطرنشان کرد:با تدابیر و اقدامات انجام شده در دولت یازدهم، امروز شاهد افزایش تولید و صادرات نفت و میعانات گازی هستیم، محصولات پتروشیمی به سهولت صادر می شود.
مهندس حجتی با یادآوری این که پیش از دولت یازدهم، سموم از شبکه های غیر رسمی تامین و در اختیار کشاورزان قرار می گرفت که آثار زیانبار آن در محیط زیست و اقتصاد کشاورزی مشهود بود،گفت:در برخی موارد کشاورزان برای مبارزه با آفات مجبور به استفاده چندباره از این سموم بی کیفیت و غیراستاندارد می شدند ،در حالی که تاثیری بر دفع آفات هم نداشت.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون، با تامین آفت کش های موثر از شرکت های معتبر، ضمن کاهش مصرف،افزایش کارایی در دفع آفات نباتی را شاهد هستیم.
جانشین رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان ایلام با بیان این که مجموعه اقداماتف سرمایه گذاری ها و فعالیت های دولت تدبیر و امید شرایطی را فراهم آورده روند تولید محصولات در حوزه های صنعت و کشاورزی و همچنین خدمات بهبود یابد، تاکید کرد: باید با رویکرد اقتصاد مقاومتی،ظزفیت های پیرامونی را با دقت و هوشمندانه شناسایی و نسبت به فعال کردن این ظرفیت ها اقدام کنیم.
وی افزود: در رویکرد اقتصاد مقاومتی باید بر داشته های خود تاکید کنیم و به جای تمرکز بر نداشته ها از ظرفیت های گردشگری، منایع طبیعی، زراعت گیاهان دارویی،ایجاد باغ های مثمر و... در جهت ایجاد اشتغال و افزایش درآمد مردم منطقه با حفظ منابع اب و خاک بهره برداری نماییم.
وزیر جهاد کشاورزی کاشت گل محمدی به صورت دیم در عرصه های طبیعی را از جمله این ظرفیت ها عنوان کرد و افزود:با کشت گل محمدی پس از سه سال،می توان سه تن در هکتار محصول برداشت کرد و هر کیلو از آن، هم اکنون 12 هزار تومان خرید و فروش می شود.
وی با بیان این که استفاده از ظرفیت توسعه باغ های مثمر در اراضی دارای بارش بیش از 500 میلی متر و همچنین استفاده از ظرفیت های مرزی به منظور توسعه صادرات،گردشگری،رفت و آمد و اسکان زایرین،باید در طرح های اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گیرد، تاکید کرد:مسئولان استان ایلام باید نسبت به شناسایی و بهره گیری از ظرفیت های این استان در فرآیند توسعه اهتمام بیشتری داشته باشند.
جانشین رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان ایلام تصریح کرد:با توسعه صنایع تبدیلی و فرآوری،محصولات تولیدی استان باید در منطقه به محصول نهایی تبدیل و از خام فروشی پرهیز شود.
وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم ایجاد اشتغال های خرد و کوچک تاکید کرد و گفت: راه اندازی کسب و کار های کوچک در کوتاه مدت و با سرمایه های اندک قابل حصول است.
مهندس حجتی تصریح کرد: طرح های اقتصاد مقاومتی باید منشا تحول و مبدا تحرک اساسی در استان باشد و زمینه و شرایط بهتری را برای تولید، اشتغال و فرصت کسب و کار مردم فراهم کند.
وی همچنین از ارائه لایحه ای از سوی دولت به مجلس خبر داد و گفت:در صورت تصویب مجلس، یک میلیارد و 500 میلیون دلار تسهیلات ارزان قیمت برای ایجاد اشتغال و توسعه مناطق روستایی و عشایری کشور اختصاص می یابد.
در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی و برنامه ریزی و توسعه استان ایلام برخی از مدیران دستگاه های اجرایی استان گزارش‌ی از وضعیت دستگاه های خود در حوزه های صنعت، کشاورزی،پژوهش وگردشکری در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی ارائه کردند.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد از سايت: 121238417
تعداد بازديد زيرپورتال: 11497737
اين زيرپورتال امروز: 10264
تعداد بازديد اين صفحه: 1727826
در امروز: 75015
اين صفحه امروز: 5895
 

???? ???? ??? ?? ???? ????? ?? ????? ???? ??????? ?? ???? ©                                                                                                          
خانه | بازگشت |
مهمان (portalguest)


Powered By Sigma ITID.